Sayfalar

21 Mayıs 2011 Cumartesi

Kitre Bebek ve İnsan Başının Yapısı/Oranları İnsan başı, yumurta formuna benzeyen oval bir yapıya sahiptir. Çeneye doğru sivrilen bir formu vardır. Genel olarak başın genişliği, yüksekliğinin 2/3’ü kadardır. 

Karakteristik özelliklere sahip figürlerde bu ölçüler farklılık gösterebilmektedir. İnsan başını kafatasından itibaren yatay çizgileri ile 3 ½ parçaya böldüğümüzde, saç başlangıç noktası ile çene bitimine kadarki kısım üç eşit bölümden oluşur.

Birinci bölüm saç çizgisi ile kaş hizası arasında, ikinci bölüm kaş hizası ile burun altı çizgisi arasında, üçüncü bölüm ise burun altı çizgisi ile çene alt çizgisi arasındaki bölümden oluşur.

Ayrıca iki göz arası bir göz genişliği kadardır. Burun genişliği bir göz genişliği kadardır diyebiliriz. Bu oranlar yakalandıktan sonra artık uygulamaya geçilebilir. 

 
Kullanılan görseller Milli Eğitim Bakanlığı'nca MEGEP kapsamında hazırlanmış olan insan figürü çizimi modülünden alınmıştır.  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

KİTRE BEBEK İÇİN SAÇ HAZIRLAMA

Ankara Olgunlaşma Enstitüsü'nün Elif Bebek atölyesinden bir örnek Saç için en iyi orijinal hammadde uzun lifli tiftik veya yündür...