Sayfalar

21 Mayıs 2011 Cumartesi

Kitre Bebek ve Vücut Ölçüleri


İdeal erkek figürü oranları

Kitre bebek yapımında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri vücut ölçülerini orantılı bir şekilde oluşturmaktır. Kafa, vücuda göre ne büyük ne de küçük olmalıdır. Bu aşamada vücut oranlarını ayarlarken yardım alabileceğimiz birkaç teknik bilgiden haberdar olmakta fayda vardır. Kitre bebek çalışmalarınız da kafa büyüklüğünü vücuda göre oluştururken;

Normal figürler için; yedi buçuk baş ölçüsü, ideal sayılan figürler için; sekiz baş ölçüsü kullanabilirsiniz. Yani ideal sayılan bir figür için baş boyu, vücudun sekizde biri kadar olmalıdır. Bu oranlar kadın, erkek ve çocuklarda farklılık göstermektedir.

Erkek figürler için;

Sekiz baş yüksekliğinde bir figürün omuz genişliği iki baş uzunluğu kadardır.

kadın figürü oranları
Kadın figürler için;

Kadın vücudu yüksekliği 6.5 ile 7.5 baş yüksekliği kadardır. Kadın vücudu erkeğe göre daha dar omuzlu, ince belli ve geniş kalçalıdır. 

Çocuk figürler için vücut oranları

Çocuk figürler için;

2 yaş: Vücut yüksekliği 5 baş kadardır. Baş vücuda oranla büyüktür.

6 yaş: Vücut yüksekliği 6 baş kadardır.

12 yaş: Vücut yüksekliği 7 baş kadardır.

Bacak boyu oranları
 
Erkek ve kadın figürler için bacak boyu hesaplanırken; ayak bileğinden dize 2 kafa, dizden kalçaya kadar 2 kafa olmak üzere totalde 4 kafa boyu uzunluğuna eşdeğer gelmektedir.  

Kitre bebek için iskelet hazırlanırken bu ölçülere dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde anatomik bozukluklar oluşmaktadır. 

Kullanılan görseller Milli Eğitim Bakanlığı'nca MEGEP kapsamında hazırlanmış olan insan figürü çizimi modülünden alınmıştır.  Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

KİTRE BEBEK İÇİN SAÇ HAZIRLAMA

Ankara Olgunlaşma Enstitüsü'nün Elif Bebek atölyesinden bir örnek Saç için en iyi orijinal hammadde uzun lifli tiftik veya yündür...