Translate

Nimet SANLIMAN


 

 Kitre bebek alanında Türkiye'de kendinden fazlasıyla söz ettiren Nimet SANLIMAN, kendinden ve izlediği bu yoldaki serüveninden şöyle bahsediyor;


Ayakkabı Tamircisi
Bozcaada Yerel Tarih Müzesinde Sergilenmektedir


1947 Yılında Amerikan Kız Koleji'nden( Robert Kolej ) mezun oldum. Hocam Zehra Müfit hanımın yaptığı bebekleri görüp hayran olduğumda ve hobi olarak kendisinden ders almaya başladığımda bu işin hayatımı yönlendireceğini hiç düşünmemiştim. Hocamın vefatından evvel " Nimet, elimi sana veriyorum, bu işi benden sonra sen götüreceksin." sözlerinden bir süre sonra 1955 yılında Beyoğlu Amerikan Haberler bürosunda ilk sergimi açtım. Büro tarafından yılın en başarılı sergisi olarak nitelendirilen bu serginin Ankara ve İzmir bürolarında da yinelenmesi önerildi.


Ağanın Kızı Fatma ile Rençber Mehmet

Ankara sergisinde Dönen Dervişler ile Sema kompozisyonu Konya Mevlana Müzesi tarafından alındı ve yıllarca müzede sergilendi.

Ama (Kör) Dilenci ve Torunu
Türkolog Anne Marie Schimmel'in isteği üzerine Margburg Dinler Tarihi Müzesi'ne de bir benzeri yapılıp gönderildi.

Bu konuyu bir sanat olarak algıladığım için aynı yıllarda Topkapı Sarayı'nda Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver'in Tezhip-Minyatür derslerine ve Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Atölyesine misafir öğrenci olarak devam ettim. Ayrıca torun sahibi iken de Salzburg'daki yaz akademisinde dersler aldım.

Askerlik Hatırası

1960 Yılında Beyoğlu-İstiklal caddesinde " Elif Bebek " atölyesini açtım. Aynı yıl bana hayat boyu en olumlu desteği veren eşim ressam Tayfur Sanlıman ile evlendim.

" Dünya'da iki yerde 100% el yapımı bebek gördüm, biri İsrail'de biri de sizsiniz... " Bu sözler dünyaca ünlü bir bebek kolleksiyonerine ait. Bebeklerimi Kitre ve Pamuk kullanarak tek tek baş, kollar parmaklar, ayak-bacaklarını hazırladıktan sonra doğru oranlarda ve konunun pozuna uygun olarak biraraya getiririm.
Kıyafetlerin gerçek olmasına azami özen gösteririm.

Balıkçı Kamil

Çalıştığım bir diğer tip de Mısır Kabuğu ile yapılan bebeklerdir.

Sosyal faaliyetlerim içinde en önemlisi Uluslararası İş ve Meslek Kadınları - Soroptimist teşkilatı içindeki çalışmalardır.

Amacı kadının statüsünü yükseltmek olan bu gönüllü kuruluşta Türkiye Federasyon Başkanlığı ve Milli Delegelik yaptım.

İnsanlık tarihi kadar eski olan figürlerin, günümüzde büyük sanayi haline gelene kadar geçirdiği evreleri ve ' Bebeklerin Hikayesini ' anlatan dia gösterisi ve sergimi içeren bir programım var.

Bileyici


Boyacı ile Delikanlı
Büyük Hanım İle Kahve Pişiren Bacı
Yufka açan Gelin

Dede İle Nine

Foto Dikran

Hasta Bebek ve Annesi

Kavuklu Hamdi

Kitap Okuyan Hoca

Lehimci

Ormandan Dönüş

Sokak Çalgıcıları

Susuzluk
 Nimet SANLIMAN hakkında daha fazla bilgi için buradan buyrun...

Yorumlar

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar